Brawl Stars Karlatrmas

Brawl Stars vs Clash Royale Karşılaştırması

Supercell yeni bir oyun piyasaya sürdüğünde, hem sektörümüzde hem de oyuncular arasında şok dalgaları yaratıyor. Supercell 14 Haziran’da Brawl Stars’ı piyasaya sürdü – ve tipik bir şekilde hepimiz denemek için atladık.

Ancak Supercell’in Brawl Stars’ı piyasaya sürmesinde özel bir şey vardı. Bu oyun Supercell’in strateji türü dışındaki ilk oyunuydu. Brawl Stars, Supercell için ilk aksiyon tabanlı çok oyunculu oyun ve özellikle de bugüne kadar mobil cihazlar için piyasaya sürülen en rahat MOBA tarzı oyun. Supercell ayrıca e-spor tarzı bir turnuva ile başlayarak lansmanın tanıtımını yaptı. Bu tipik bir yumuşak lansman değil; zaten büyük bir topluluk oluşturuyorlar ve bu oyun etrafında güçlü bir yayıncı kültürü oluşturuyorlar. Bu Supercell için cesur bir hamleydi. Supercell’in Battle Buddies, Smash Land ve Spooky Pop gibi oyunları ilk 10 oyun arasına giremeyecek gibi göründüklerinde durdurduğu biliniyor. Bu yumuşak lansmana bu kadar büyük bir güvenle girmek cesurca.

Ancak oyun piyasaya sürüldükten haftalar sonra, sektörün deneyimli isimleri görüşlerini dile getirmeye ve tasarımdaki çatlakları fark etmeye başladı. Birçoğu, yayıncılar ve e-spor hayranlarından büyük bir takipçi kitlesine sahip olmasına rağmen, oyunu piyasaya sürülmesi pek mümkün olmayan bir oyun olarak değerlendirdi. Oyun şu anda Kanada’da en çok hasılat yapan ilk 10 oyun arasında yer alıyor ve etrafında büyük bir topluluk oluşturuyor. Endişelere rağmen, bu oyun güçlü çok oyunculu oynanışı nedeniyle sürpriz bir hit olabilir.

Ancak sonuçta bir oyun tasarımcısı olarak Brawl Stars’tan gördüğüm, kötü tasarlanmış bir gacha sistemi tarafından zayıflatılmış harika bir oyun. Bir gacha sisteminin yapması gerekenleri yerine getiremiyor ve en nihayetinde mevcut haliyle uzun ömürlü olmayacak. Sistemi Clash Royale ile karşılaştırdığımızda, Brawl Stars sistemi oldukça zayıf ve oyuncu başına daha düşük gelirle sonuçlanacak. Supercell indirmeleri organik olarak artırabilse bile, bu durum onu olabileceği yerden geri tutacaktır.

While I believe the game is incredibly fun to play and may just succeed based on its multiplayer component alone, ultimately the game will be weak on a revenue-per-player basis.

Bu metrikte, Clash Royale’in sistemi, yumuşak lansman durumlarını karşılaştırarak Brawl Stars’a hükmediyor. Tasarımcıların Derinliği en üst düzeye çıkarmak için genellikle 3 temel değişkeni vardır: İçerik, Yinelenen mekanikler ve Tempo. Bu 3 durumda da Clash Royale’in sistemleri Brawl Stars’tan daha iyi performans gösteriyor.

Sorun #1: İçerik

İçerik genellikle sığ bir gacha sisteminde işaret edilmesi en kolay sorundur. Brawl Stars’ta (şimdilik) 15 karakter bulunurken, Clash Royale’in yumuşak lansmanında 42 karakter vardı.

Bunun Clash Royale’e kazandırdığı şey, oyuncuların yeni içerik alabilecekleri daha uzun bir sürenin yanı sıra bu içeriğin giriş hızını kontrol etme yeteneğiydi. Lansman sırasında 42 karta sahip olan Clash Royale, Arena kademelerini kullanarak zaman içinde havuzu hızlandırabildi. Böylece oyuncular, bazı üst seviye kartlara erişebilmek için bir süre oynamaları gerektiğini biliyorlardı.

Sorun #2: Kopyalar

İçerik genellikle kendi başına bir terminal sorunu değildir. İçerik sadece gacha toplam düşüşlerinin üzerinde çalışması gereken temeldir. Önemli olan tek şey içerik olsaydı, Hearthstone’un 1.000’den fazla kart koleksiyonu Clash Royale’e üstünlük sağlardı, ancak durum böyle değil. Gerçek şu ki, Clash Royale, kopya sistemi nedeniyle lansmanında Hearthstone’dan önemli ölçüde daha az içerikle kurtuldu.

Sorun #3: Hızlandırma

Gacha sistemlerinde, tasarımcıların gachalarının ne kadar süreceğini kontrol etmek için son bir değişkeni vardır: hız.

Tüm gacha sistemleri çok sayıda damlayı desteklemez, ancak buna karşı koymak için bir oyuncunun gachadan başka bir damla alması için geçen süreyi artırın. Hızlandırma için oyun tasarımcılarının genellikle kullanabileceği birkaç yöntem vardır:

  • Oyuncuların gachayı ne sıklıkta açabileceklerini hızlandırın
  • Gacha’nın kaç damla verdiğini takip edin

Clash Royale günlük olarak çok sayıda damla verir. Ücretsiz sandıklar, taç sandıkları, klan sandıkları ve normal sandıklarla, oyuncular her gün ilerleme hissetmek için bol miktarda ücretsiz damla alabilirler. Bunun nedeni çoğunlukla Clash Royale’in yüksek miktarda içerikle çarpılan yinelenen sisteminin bu kadar yüksek miktarda düşüşü desteklemesidir.

İleriye Giden Yol

Supercell’in Brawl Stars oyunu oynaması inanılmaz eğlenceli bir oyun. Topluluğun da gösterdiği gibi, mobil cihazlarda aksiyon tabanlı bir MOBA oynamak için büyük bir istek var ve Supercell’in Brawl Stars ile bundan faydalandığı açık. Bu oyun, çok oyunculu temel oynanışı etrafında oluşan çılgın topluluğuna dayanarak başarılı olma şansına sahip.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *